Zariaďovanie nového bývania je zábavné – za predpokladu, že:
a/ máte aspoň štipku kreativity (čo máme všetci),
b/ viete ako na to (dobrá správa: dá sa to naučiť).
Prečo potom vzrušenie z nového projektu bývania často tak rýchlo opadne alebo premení na nočnú moru? Buď je konečný výsledok na svetelné míle vzdialený očakávanej predstave a rodinná atmosféra uviazne na bode mrazu, alebo je celý proces nakoniec príliš vyčerpávajúci – finančne, časovo, ľudsky či skrátka na nervy.
Pritom stačí vedieť niekoľko základných pravidiel a dizajn vášho útulného domova sa môže stať hrou.
Viete, akých chýb sa začiatočníci chronicky dopúšťajú pri zariaďovaní?
Spísala som štyri hlavné chyby, s ktorými sa ako interiérový dizajnér opakovane stretávam:
Klasický príklad: prerábka bytu či novostavba rodinného domu finišuje, hrubé práce hotové, maliari majú prísť už pozajtra a investor mi v podvečer zavolá o radu s výberom farby maľovky. Nočná mora nielen pre dizajnéra!
Vedeli ste, že výber farebného odtieňa stien býva to posledné, o čom sa v procese návrhu interiéru rozhoduje? Takže ako na to?
Skúste to raz vziať z opačného konca a pristúpte k dizajnu vášho domova podobne strategicky ako profíci, ktorám záleží na dobrom výsledku práce:
Pri zariaďovaní miestnosti začnite od toho najdrahšieho a najväčšieho kúska zariadenia ako napríklad gauč, vzácny koberec, v spálni manželská posteľ, v kuchyni dvierka linky, ktoré nechcete meniť a podobne. Tomu postupne prispôsobujte výber ostatného nábytku a doplnkov.
Konkrétnu farbu stien vyberte až na záver. Farebných odtieňov maľovky sú predsa na výber desiatky až stovky! Tip: Niektorí predajcovia vám dokonca vedia namiešať farbu na mieru podľa akejkoľvek predlohy.
P.S. Ak sa vám farba stien zunuje, môžete ju kedykoľvek relatívne rýchlo a lacno zmeniť. 😉
Podobne ako je slnko alfou a omegou pre život, tak je i svetlo akýmsi posvätným grálom dobrej architektúry. Zvlášť tej interiérovej. Kvalita svetla v priestore určuje jeho využiteľnosť a vplýva aj na celkovú hodnotu nehnuteľnosti.
Miestnosť, ktorá má iba jedno chabé stropné svietidlo (navyše so sliepňavým šerým svetlom) pôsobí preto na mňa vždy veľmi žalostne. Akokoľvek krásne farebne zladený a dizajnovo zariadený interiér nerozvinie svoj plný potenciál, ak nie je vhodne nasvietený.
Spomínam si na éru, keď prišli do módy prvé úsporné žiarivky. V ekologicko-ekonomickom nadšení sme aj my doma vymenili žiarovku v kuchyni, ale keď neskôr večer pri stole krásne žltá slepačia polievka od mamy zmenila farbu pod vplyvom svetla novej sporivky do zelena, moje nadšenie z novinky veľmi rýchlo opadlo. 🙂
Pri zariaďovaní vášho domova myslite na to, že so svetlom sa dá v priestore doslova čarovať. Ako? Útulnú atmosféru vytvoríte akoby mávnutím čarovného prútika viacerými ostrovčekmi teplého svetla. Okrem hlavného funkčného osvetlenia, rozostavte po miestnosti viaceré lampy a lampičky v rôznych úrovniach.
Príklad: stlmené teplé biele svetlo po obvodoch stien a krásny luster vytvoria základ ambiente atmosféry, stojatá lampa na podlahe oživí tmavý kút či efektne nasvieti strop, bodovky dramaticky nasvietia zaujímavé akcenty v miestnosti a na nábytku malá lampička s tienidlom dotvorí intímnu náladu v miestnosti. Potom už len šťuchnite do vypínača – et Voilà! 🙂
V magazínoch o peknom bývaní frčí minimalizmus, moderný štýl s čistými rovnými líniami, hladkými povrchmi a dych-berúcimi panoramatickými výhľadmi skrz veľké sklenené tabule. Všimnite si, že často sa takéto výstavné interiéry vedome zriekajú akéhoľvek textilu či kobercov.
Niekto to však už raz musí povedať, ehm, napísať nahlas (ako to decko v príbehu o cisárovom novom šate): nie vždy všetko to, čo perfektne vyzerá na lesklých stránkach časopisov, je zároveň príjemné pre dlhodobý pobyt a ideálne pre rodinné bývanie. Sklo, koža, chróm a lakované povrchy pôsobia síce efektne (nič proti), ale k pojmu útulna majú asi tak ďaleko ako ja zo Slovenska do Austrálie. 🙂
Pokúsim sa to vysvetliť ešte inak: Poznáte ten pocit, keď v zime vystrčíte nohy z teplej postele a nahé chodidlá sa pri vstávaní so sebazapretím dotknú studenej podlahy? Bŕŕ. Nepoznám menej útulný pocit.
Podobne neprívetivo pôsobí miestnosť bez akéhoľvek textilu, kobercov či žalúzií. Namiesto príjemného pocitu ostane často len prázdne echo a chlad v duši.
Vkusne zvolené záclony a závesy dokážu veľmi rýchlo pozdvihnúť celkový štýl a zútulniť atmosféru v miestnosti. Poobzerajte sa po krásnych látkach, ktoré vašim oknám pristanú. Možností je veľa. V špecializovaných predajniach vám iste radi poradia.
A ten pocit, keď si môžete zaboriť nahé palce do huňatého koberca…! 🙂
Zelenáčska chyba, ktorá sa odstraňuje najľahšie: obytná miestnosť bez kvetov alebo so zanedbanými rastlinami v kvetináčoch.
Živé izbové rastliny a kvety vo váze sú špeciálnou kategóriou, ktorú pri zariaďovaní milujem asi najviac. Baví ma vyberať vhodný druh kvetov, ktorý by čo najlepšie doplnil atmosféru miestnosti.
Kľúčom k výberu môže byť pôvod rastliny, vzhľad či nároky na svetlo, vodu a pestovanie, alebo hoci aj jej vlastný príbeh. Kvitnúca orchidea ako stále kvitnúci živý dar, sadeničky chilli papriky či byliniek od kamarátky, izbový stromček ktorý rastie s vašimi deťmi…
Krásne zdravé rastliny v svedčivých črepníkoch, zladené v štýle a funkcii miestnosti, sú ticho-vďačným živým doplnkom útulného domova. Čistia vzduch a obohacujú miestnosť o kyslík. Svojim vzrastom oživia prázdne kúty, vytvoria pocit obývanosti a živosti priestoru, rozveselia pohľadom. Čerstvé kvety vo váze zvýšia vibrácie miestnosti a dodajú slávnostný šmrnc. Nájdite si tie, ktoré sa vám páčia a oživte nimi svoj príbytok.
Živé izbové rastliny sú niečo ako zelená bodka na písmene i v slove interiér. 🙂
____________________________
Copyright notice © Iveta Nagyová, 2017.
Tento článok je chránený autorským právom. Text článku alebo jeho časti je zakázané kopírovať a použiť na iných weboch bez predošlého písomného súhlasu autora, inak vám hrozí trestné oznámenie.
____________________________