Ako správne zariadiť izbu, ktorú budú deti milovať?
Detská izba nie je obyčajná izba. Je to vrcholne multifunkčný priestor. A to nemám na mysli jej premenu na sporadickú sušiareň prádla či zberňu odložených vecí, keď vám študent vyletí z rodinného hniezda. :o)
Aké princípy je teda dobré zohľadniť pri plánovaní detského hniezda?
Izba pre deti plní často zlúčenú funkciu spálne a herne, neskôr študovne a akejsi tínedžerskej obývačky. Pri jej zariaďovaní preto hľadajte riešenie tak pre zdravý spánok, ako aj podnetné prostredie pre rozvoj dieťaťa. Vybalansovať správne pasívno-aktívnu funkciu na malom priestore môže byť náročná úloha. S koncepčným prístupom sa to však dá krásne zvládnuť. Pri zariaďovaní izby sa pozrite na usporiadanie dverí a okien, a pokúste sa v rámci usporiadania nábytku a doplnkov rozdeliť miestnosť na spaciu (oddychovú) a hraciu (aktívnu) časť. Veľmi dobre sa dá i na malom priestore kreatívne pracovať s farebnými prechodmi na stenách alebo koberčekmi podlahe. Rôzne farby vizuálne označia hranice medzi aktívnou a pasívnou zónou.
Záleží od času, kedy a koľko hodín, má dieťa v izbe tráviť. Deti prežijú vo svojej izbe zväčša niekoľko rokov a pre svoje hry potrebujú priestor. Dajte im preto tú najlepšiu a najväčšiu miestnosť, akú môžete. Dôležité je slnečné svetlo pre hry po väčšinu dňa. Preto sú ideálne izby orientované na juhovýchod až juh, alebo na juhozápad až západ. Východné izby sú výborné pre detské spálne, lebo slnko ráno zobudí malých spáčov keď ich cez okno pošteklí na pupku. V zimných mesiacoch sú však poobedia v nich tmavé a chladné. Severozápadné a severné izby sú pre deti najmenej vhodné. Ak nie je na výber, pomôže vedomý výber teplých odtieňov farieb a textilu.
Ideálne je, keď nábytok dokáže doslova rásť s deťmi. Ďalším kritériom je bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť. Vyhnite sa nábytku s ostrými hranami ako aj nábytku vyrobeného chemickými lepidlami či z mäkčených plastov. Najlepší nábytkári dnes ponúkajú variabilné zostavy so zdravotne nezávadnými povrchovými úpravami. Vhodné sú farby a laky bez formaldehydu, precízne opracované masívne drevo bez rizika triesok a morené lazúrami na báze vody, alebo povrchové úpravy so včelím voskom či prírodnými olejmi. Tie navyše krásne voňajú. Pri výbere rozhoduje nielen váš rozpočet ale i vek dieťaťa. Bábätká majú iné potreby než škôlkari a školáci. Záleží koľko chcete investovať a po koľkých rokoch plánujete vymeniť dojčenský nábytok za študentskú izbu. Mobiliár sa dá prípadne vyskladať aj postupne ako dieťa v priebehu rokov rastie.
Dieťa by určite malo mať čím skôr svoju vlastnú posteľ, a to vo veľkosti zodpovedajúcej jeho telesnej výške. Pre zdravý spánok dieťaťa uprednostnite pri výbere matraca prírodné materiály ako bavlna, kokos, prírodný kaučuk. Vyhnite sa matracom s kovovými pružinami, lebo zosiľujú elektromagnetické polia rušivé pre zdravie aj dobrý spánok. Z postieľky by mal byť pohodlný výhľad na dvere a okná miestnosti, a za spiacou hlavou plná stena. Ak sú nad postieľkou nosné trámy stropu a neviete ju presunúť inam, prekrytie trámu alebo postieľkový baldachýn je možné náhradné riešenie.
Detská izba býva často priestor zdieľaný súrodencami rôzneho veku i pohlavia. Ako na izbu pre súrodencov s konfliktom záujmov? Vymedzte každému aspoň opticky či symbolicky vlastný kútik. Dievča môže mať svoj malý budoár aj s postieľkou na jednej strane izby, zatiaľ čo jej brat bunker v protiľahlom rohu. Výborne sa uplatnia aj nízke knižnice či skrinky medzi posteľami ako optické rozdelenie miestnosti na zóny. Keď vás nábytok „nepustí“, pohrajte sa s odlišnými farbami na stenách alebo kobercami na podlahe. V podstate ide o podobný princíp ako v bode č. 1.
Detská izba zvádza k výrazným kreatívnym prejavom, čo môže stimulovať fantáziu dieťaťa. Akým smerom, to ponechám na vás. 🙂 Farby však voľte citlivo. Na veľké plochy sú vhodné takmer všetky neutrálne prírodné odtiene v kombinácii s akcentami výraznej farby pre oživenie atmosféry. Pre východne orientované miestnosti je výborná smotanová s bledomodrou a svetlou zelenou, prípadne decentne zvolenou pastelkovou fialovou a ostrovčekmi červenej. So studenými farbami to však neprežeňte, inak bude izba pri nedostatku slnka pôsobiť chladne. Farby lesných plodov vyniknú s vanilkovou alebo slniečkovo žltou v izbách orientovaných na západ. Výber farieb možno podriadiť aj osobnosti dieťaťa. Ak je veľmi aktívne, použite červenú striedmo. Naopak, červená v interiéri dokáže introvertné dieťa vnútorne povzbudiť.
Malé deti do 10 rokov sa radi hrajú na zemi. Liata epoxidová podlaha preto zrejme nebude to pravé. Najlepšie sú drevo, prírodné linoleum, overený bio korok, a mäkký ale odolný koberec z chemicky neošetrenej bavlny, vlny, ľanu či podlahy z iných prírodných materiálov. Malé tkané koberce sa dokonca dajú hravo oprať v práčke. Rovnaký princíp platí pri posteľnom prádle a všetkom textile, ktoré má dieťa blízko k pokožke. Vyhnite sa umelým tkaninám, ktoré neumožňujú pokožke dýchať a majú elektrostatický výboj.
Umožnite deťom podieľať sa na tvorbe ich priestoru. Spýtajte sa ich, čo sa im páči a čo by si sami priali vo svojej vlastnej izbe. Nechajte ich spolurozhodovať v nákupnom procese, môže to byť zábava pre ne i pre vás. Dovoľte, aby sa v detskej izbe objavila aspoň ich obľúbená farba či motív. Je smutné, keď dieťa musí strpieť zariadenie svojej izby len kvôli naplneniu dizajnérskych ambícií svojich rodičov.
Malé deti vyhľadávajú spoločnosť. Doplňte do detskej izby rozťahovacie kreslo alebo posteľ pre príležitostné detské návštevy a decká vás za to budú milovať. Tínedžeri uprednostňujú súkromie a radi si nábytok aj izbu prispôsobujú vlastným predstavám. Ponechajte im priestor pre vlastné nápady. Neskôr v izbe iste pribudne zábavná a hifi technika, a samozrejme počítač. Dohliadnite, aby elektrické prístroje boli umiestnené čo najďalej od miesta na spanie a počas spánku odpojené od zdroja napätia. Keď dieťa v izbe spáva, vyhnite sa veľkým kontajnerom vody ako napríklad akvárium či fontánky. Tie nájdu najlepšie uplatnenie v obývačke alebo v hale.
Aj z pohľadu feng šuej spadá téma rastu a rozvoja pod živel dreva. Ide o symboliku rastúceho stromu, rána a jari života. Vniesť túto sviežu jarú „energiu“ možno aj pozdĺžnymi vzormi ako napríklad zvislé pásiky na závesoch či stenách a svetlými farbami zelenej jari. Tieto sú zvlášť vhodné v izbách otočených na východ. Rovnakú službu urobí aj jeden malý živý kvet – nejedovatá rastlina s okrúhlymi listami. Takto sa deti zároveň môžu učiť starostlivosti o niečo živé, a možno vám vďaka záujmu o prírodu doma vyrastie nádejný biológ či vedec. .o)
Úvodný obrázok: Pottery Barn Kids