Veniec. Zopár halúzok zviazaných do kruhu. Pre niekoho len milá dekorácia, pre iných posolstvo radosti a nádeje v symbolike adventného venca. Vedeli ste však, že veniec na dverách môže mať aj hlbší skrytý význam – aktuálny nielen počas adventu?
Vence vili ľudia zrejme už v časoch vzniku prvých mýtov a bájí. Diadémy a čelenky zo vzácnych kovov s výhonkami brečtanu zdobili hlavy starých Rimanov ako znak statusu a sily, vďaka Grékom sa stal zelený vavrínový veniec v európskej kultúre symbolom oslavy víťazstva. (Z toho nám dnes ostalo už len varovanie v prísloví „nezaspať na vavrínoch“.) Dievčenské a svadobné venčeky z tráv, bylín a kvetov zas znamenali radosť, sviežosť mladosti, duševnú čistotu a panenstvo.
Stretnúť dnes bežne pannu alebo vysokopostaveného úradníka s dionýzovským vencom na hlave by asi bolo kategorizované ako zvláštny kontakt tretieho druhu, po venci však stále radi siahame pri výnimočných a slávnostných príležitostiach. 🙂
Fascinuje ma, ako v predvianočnom čase narastie denzita a mnohorakosť vencov doslova takmer na každom kroku. Taký nablýskaný aj so štyrmi tučnými nestekavými sviečkami neminiete dokonca už ani v hypersupermarkeťáckom oddelení ovocia a zeleniny.
V krajinách s kresťanskou tradíciou je živý zvyk používať zelený veniec počas adventu – štvortýždňového obdobia rozjímania a duchovnej prípravy – očakávanie príchodu Ježiša Krista. Zdobia sa ním kostoly, ulice aj domácnosti.
Vzniku adventného venca zrejme predchádza dávny zvyk zo severnej Európy, kde si ľudia počas zimy prinášali domov odrezky stálezelených krovín a stromov zviazaných do tvaru kruhu. Tak zelená farba živých vetiev ako aj tvar kruhu mali symbolizovať silu života, jeho neustály kolobeh, a pre človeka výzvu zvládnuť v zdraví ponuré zimné obdobie. Svetlo sviečok v oknách rozjasňuje dlhé chladné noci, v tme ukazuje cestu, a ponúka utešenie a nádej na skorý návrat slnka. Kresťania tento zvyk neskôr adaptovali.
K „evolúcii“ adventného venca sa viaže aj jednoduchý príbeh. Súčasný štandardný model so štyrmi sviecami vznikol (podľa zdrojov na internete) z pôvodného nápadu nemeckého pastora. Deti v sirotinci, o ktoré sa staral, sa ho neustále vypytovali koľko dní ešte ostáva do Vianoc. Aby im uľahčil odpočítavanie, nainštaloval veľký veniec so sviečkami – jednu na každý deň. Tento nápad sa neskôr rýchlo spopularizoval a tak vznikol veniec so štyrmi sviečkami ako ho poznáme dnes.
Podľa kresťanskej tradície sa sviečky na adventnom venci zapaľujú postupne, po jednej vždy na adventnú nedeľu. Tri sviece by mali byť fialové – symbolizujú mier, nádej a lásku, a jedna svieca ružová. Tá sa zažína na tretiu adventnú nedeľu na znak radosti, že obdobie čakania už čoskoro skončí. Fialová zároveň ako liturgická farba znamená čas pokánia, obety a modlitieb – duchovnú prípravu nových kresťanov na vianočný krst. Keďže purpur ako farbivo bolo v dávnych dobách veľmi vzácne a drahé, často sa v rámci tejto neformálnej kresťanskej tradície používali sviečky modré alebo všetky biele. Niektoré anglikánske komunity si na znak puta k svojim keltským koreňom dokonca osvojili používanie troch tmavozelených sviec a jednej svetlozelenej.
Niekedy sa do stredu venca vkladá piata sviečka (biela alebo zlatá), ktorá sa zažína na Vianoce – symbolizuje narodenie Ježiša Krista chápaného ako svetlo sveta. To časovo spadá do obdobia zimného slnovratu 21. – 22. decembra, kedy sa dni v roku začínajú opäť pomaly predlžovať.
Odkaz nádeje zašifrovaný v reči rastlín evokuje staré pohanské zvyky, ktoré boli prepojené s prírodnou mágiou. Vetvičky zo stálezelených drevín aj v kresťanskom ponímaní odkazujú na večný život – nájdený v Kristovi. Materiál a dekorácie používané na výzdobu adventného venca majú dodatočne tiež svoj prenesený význam: neopadavý krušpán znamená život, cezmína pripomína tŕňovú korunu a umučenie Ježiša, šišky a semená plodov nový život a vzkriesenie.
Adventný veniec tak spojil kresťanskú tradíciu so starými zimnými zvykmi a vracia nás späť ku kúzlu kruhu, ktorý predstavuje symbol prírodných síl.
Prameň: Daniel Peter Janáček, katyd.cz
Zelený adventný veniec je teda symbolom večného kolobehu života a radostného očakávania. Ak vám je blízka táto tematika, máte dôvod pre veniec číslo jedna. Vystavenie venca je zároveň vizuálnou pripomienkou, že nadišiel čas blízkych zísť sa spolu k jednému stolu. Na symboliku adventných vencov skvele nadväzuje obdobie Vianoc – oslavy radosti a štedrosti. Nimi sa uzatvára ďalší ročný cyklus dávania a prijímania, zeleným kruhom vyjadrený koniec jedného a začiatok nového – večný kolobeh života.
Už od čias antiky sa veniec považuje za symbol slávy, cti a radosti. Kruhový zväzok lístia, kvetín a rastlín, ktoré prenášajú kontaktom svoju rastlinnú silu na človeka. Aj vďaka týmto pozitívnym konotáciám, je veniec obľúbenou ozdobou.
Zaužívaný okrúhly tvar venca je univerzálnym symbolom. Kruh bol oddávna mnohými národmi sveta chápaný ako symbol slnka, Zeme a vyššieho božského princípu. Kružnica ako nekonečná priamka stočená do kruhu nemá začiatok ani koniec, každý jej bod je zároveň začiatkom i koncom. Aj preto je kružnica geometricky najjednoduchším vyjadrením večného kolobehu života. (Mimochodom 360 stupňov kruhu má až podozrivo blízko ku 365-tim dňom v roku.) Taktiež guľa a jej 2D zobrazenie v tvare kruhu symbolizujú vesmír; človek sediaci v kruhu obrazne predstavuje mikrokozmos v makrokozme.
Hlavný vstup do našich príbytkov je pomyslenou bránou medzi vonkajším svetom a našim domácim mikrokozmom. Naši dávni predkovia verili, že prah dverí je magickou hranicou svetov – prah nadprirodzených síl. Preto vždy usilovali o ochranu vchodu pred zápornými silami. Najjednoduchším magickým rituálom bol ochranný kruh nakreslený kriedou okolo seba alebo na dvere – magická hranica.
V našom kultúrnom kontexte a „západoeurópskom feng šuej“ možno teda okrúhly veniec na dverách chápať ako ochranný symbol.
A to je druhý dôvod pre vás. 0:-)
Ochrannú funkciu venca možno ďalej znásobiť a významovo navrstviť premysleným výberom použitých materiálov.
Voňavé vetvičky čečiny ponúkali priateľským lesným duchom útočisko, vence uvité zo slamy mali priniesť požehnanie a ochrániť pred zlom. Môžete naštudovať dávne obyčaje alebo sa pohrať s vlastnou symbolikou.
Pre inšpiráciu úryvok z reči rastlín: borovica a tis v reči kvetov znamenajú dlhovekosť a nesmrteľnosť, krušpán život a ochranu pred zlými duchmi, céder vraj prinesie silu a uzdravenie, klasy zlatého obilia dobrú úrodu, makovice hojnosť, tekvičky a granátové jablko plodnosť, citrusové plody sú v Ázii spájané s bohatstvom a pod.
Na odrazenie negatívnych vplyvov a vábenie blahoprajnej energie sa kedysi využívali aj ďalšie predmety, ako napríklad leštené gule z farebného skla, ktoré mali podobne ako okrúhle konvexné zrkadielko používané v čínskom feng šuej odraziť zlých duchov. V nemeckej kultúre sú známe ako Rosenkugel t.j. sklenené gule na palici zastoknuté v predzáhradkách – najčastejšie v záhonoch ruží.
Túto funkciu dnes splnia akékokoľvek lesklé predmety, naleštené klopadlá, lesklé guľaté kľučky, pásky a iné dekorácie s reflexnou úpravou. To všetko možno zakomponovať do venca a celkového dizajnu hlavného vchodu.
Ak ste fanúšikom Umenia bývať, je vysoká pravdepodobnosť, že viete oceniť krásne veci a máte radi pekné útulné prostredie. Ale čo poviete na záplavu všakovakých čačiek a blbostičiek, ktoré majú (akože) skrášliť byt? Ja im pri všetkej úcte k funckii krásy vravím “deko-smog”.
Práve preto je dôležité neprehnať to s celkovou výzdobou. Inak váš príbytok môže pôsobiť dojmom, že kričí o akútnu pomoc upratovacej čaty. Dekorácia sa na prvý pohľad môže zdať bezúčelná a vrcholne nepraktická. Ak je však vhodne a s citom pre vkus nasadená do akcie, dokáže (a mala by!) plniť svoju špeciálnu sociálno-psychologickú úlohu.
A tým sme sa prepracovali k tretiemu dobrému dôvodu pre veniec: Ak vám záleží na peknom a útulnom domove, veniec ozdobený v súlade s ročným obdobím vyčarí želanú atmosféru a pozitívne naladí všetkých doma na slávnostnú sezónu. A to je, podľa mňa, úloha hodná uznania. 🙂
Krásny veniec na dverách vašich hostí milo privíta a povzbudí ich vojsť ešte skôr, než prekročia prah vášho domova.
Farebnosť a štýl venca zaveseného zvonka na dverách zároveň vyjadria váš vkus, čím zároveň vyšlú vonkajšiemu svetu “externé echo” o stave a štýle vášho domova.
K vizuálnemu vnemu pridajte ďalšie prvky stimulujúce čuch i sluch: čerstvá voňavá čečina, ovocie či byliny ako vstupná aromaterapia. Plus kovové rolničky, ktoré jemne zazvonia pri každom pohybe dverí. Taký veniec čarovne osloví všetky zmysly. Ak jeho voňavé a cinkavé privítanie nevykúzli vašim hosťom úsmev na tvári, tak potom už ozaj neviem čo je mágia. O:-)
TIP: Ak má vaša budova niekoľko dverí, zaveste ako vizuálnu navigáciu výrazný veniec na hlavný vchod. Tým ho prakticky zadefinujete a uľahčíte príchodzím rýchlu orientáciu. Je to akoby ste energii symbolicky povedali, kadiaľ má k vám vojsť a – akú kvalitu má nabrať predtým, než vstúpi do vášho domu. Zvädnutý alebo poškodený veniec preto včas vymeňte za čerstvý.
Jednoduchý zelený veniec na vchodových dverách je nadčasový:
Zelený veniec je aktuálny po celý rok
Veselé vianočné privítanie pre milovníkov Santu – aj so živým strážcom prahu dverí do domu:
Vitaj, Santa !
Reprezentatívny vstup si žiada opulentnú výzdobu a každé krídlo dverí svoj veniec. Takýto vchod sa nedá prehliadnuť :o)
Reprezentatívny vstup: dve krídla dverí si žiadajú dva vence
Veniec z lesklých strieborných vianočných gulí ako moderná deko abstrakcia:
Čistý štýl – moderná verzia ochranného vianočného venca na vstupných dverách
Takáto pestrá kombinácia typických vianočných farieb pripomína historické záhradné Rosenkugel:
A jeho pestrá verzia v typických farbách Vianoc
Voňavá čečina a škorica na dverách ako vstupná aromaterapia:
Bohatý veniec s voňavou škoricou osloví všetky zmysly
Aby vám nebolo vidieť z ulice „rovno do žalúdka a šťastie neodletelo od stola“, hustý veniec na dverách odvráti pozornosť a opticky akoby zapečatí hlavný vchod:
Opulentný veniec symbolicky zapečatí aj veľký presklený vchod
Podobne ako kruhový objazd spomaľuje tok premávky a robí križovatky bezpečnejším miestom pre prejazd, tak aj veniec na dverách (minimálne opticky) preruší dlhý rovný koridor. Táto finta funguje rovnako dobre aj pri pohľade zvonka, ak ku hlavným dverám vedie dlhá rovná cesta. Veniec na dverách tak symbolicky „ochráni“ pred útokom tzv. šar-čchi:
Veniec na dverách opticky preruší a pribrzdí rýchly tok energie dlhého rovného koridoru
Krásny veniec vyzdvihne štýl vášho domova po celý rok:
Milé uvítanie
Slnečná letná nálada svieti už zďaleka. Kto povedal, že veniec na dverách je vhodný len na zimu? ;o)
veselý slnečný žltý vchod
Obrázky: Flickr - Creative Commons, Houzz.com
P.S. Po zverejnení spôsobil tento článok zázračnú vlnu záujmu. Priatelia a fanúšikovia blogu mi začali posielať fotky svojich domácich vencov. Zdieľaná radosť je dvojitá radosť a preto som im vytvorila čestné miesto na mojom blogu. Všetky fotky unikátnych vencov v rámci tejto spontánnej čitateľskej exhibície nájdete tu.
Nie je možné pridávať komentáre.